Zachowanie przyjemnej temperatury latem w domu jest dość trudnym zadaniem. Uporczywa duchota w mieszkaniu skutecznie zniechęca do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Aby przynieść sobie ulgę, nie jest konieczne ponoszenie wysokich kosztów. Istnieje wiele sprawdzonych i jednocześnie łatwych sposobów.
Zalety i wady domowych sposobów na ochłodzenie wnętrz
W upalne dni warto zawiesić w oknach białe tkaniny, najlepiej nieprzezroczyste i bawełniane. Jeżeli dodatkowo się ją zmoczy, całe ciepło z niej odparuje. Znacznie lepiej jest umieścić tkaninę na zewnątrz, wówczas skuteczność jest większa. To bardzo proste w wykonaniu i tanie rozwiązanie, nie wymaga ponadto specjalistycznych narzędzi. Wadą może być między innymi problem z otwarciem okna. Znaną metodą na chłodzenie wnętrza jest zrobienie przeciągu, czyli otwarcie przeciwległych okien. Taką czynność najlepiej wykonać w nocy lub o świcie. W dzień taka metoda jest niewskazana, ponieważ słońce świeci najmocniej. W rezultacie efekt końcowy może być odwrotny.
Chłodzenie wnętrz – sprawdzone metody
Bardzo dobrym i skutecznym pomysłem jest zakup rolet, im grubsza tkanina – tym lepiej. Niektóre z nich montuje się w drodze skorzystania ze specjalnych zaczepów. Klasyczne rolety chronią właściwie jedynie przed słońcem, po ich otwarciu zgromadzone ciepło natychmiast przedostanie się do pomieszczeń. W celu obniżenia temperatury można zastosować rozwiązania działające dzięki zjawisku prądu konwekcyjnego. Skuteczne są na przykład folie okienne przeciwsłoneczne. Mogą być montowane po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Jednak ta druga możliwość jest bardziej skuteczna. Tego rodzaju rozwiązanie stosowane jest często w biurowcach, centrach handlowych. Dzięki temu, że nie mają w sobie metalu, stanowią najlepszy rodzaj ochrony. W pomieszczeniach wymagających obniżenia temperatury znajdzie zastosowanie również chłodzenie sufitowe. W tym celu montuje się panele chłodzące, a dzięki właściwej budowie możliwe jest sterowanie termostatem. Taki sposób może jednak nie zawsze być wystarczającym.