Wybór miejsca na spędzenie wakacji to niemałe wyzwanie, powinno to być miejsce pełne ciekawych zakątków, zabytków oraz architektury. Mile widziane są bogate życie kulturalne, smaczne regionalne potrawy oraz możliwość wyjścia do klubu. Idealnym miejscem jest Kraków oraz jego okolice.
Ciekawe zabytki w Krakowie i okolicach
Nie każdy może zdawać sobie sprawę, lecz właśnie w Krakowie funkcjonuje Beernarium, czyli Piwne Spa – miejsce, w którym możliwy jest relaks i skosztowanie dobrego piwa. Lokalizacja jest bardzo dogodna, ponieważ obiekt znajduje się przy ulicy Floriańskiej, w zabytkowej kamienicy. Do środka nie dochodzi gwar uliczny, to miejsce idealne do spędzenia spokojnego czasu we dwoje. Wybierając najciekawsze zabytki w Krakowie nie sposób pominąć Kopalni soli w Wieliczce, która w 1978 roku została wpisana na listę UNESCO. Do dyspozycji turystów pozostają trzy trasy – solankowa, górnicza i turystyczna. Podczas wycieczki można zobaczyć solne groty, konstrukcje ciesielskie oraz rzeźby, wszystko to budzi niemały podziw. Przewodnicy są źródłem wielu ciekawostek, na przykład o księżnej Kindze, czy monumentalnej kaplicy. Poruszanie się trasą solankową ma prozdrowotny wpływ na drogi oddechowe, dlatego spacer nią poleca się osobom chorym, gdyż zapewnia się terapię wziewną. Natomiast podczas zwiedzania trasą górniczą, możliwe staje się obserwowanie ciężkiej pracy wykonywanej przez górników. Stawiając na aspekty historyczne, warto wybrać się do Oświęcimia – miejsca będącego symbolem Holocaustu. To ogromna część historii Polski, która pozostawiła swój ślad już na zawsze. Wszystkie zabytki w Krakowie są niewątpliwie jednymi z najbardziej okazałych, do ich grona zalicza się między innymi najstarsza polska uczelnia – Uniwersytet Jagielloński Collegium Maius. Istnieje od 1364 roku, przez ten czas uczyło się w nim wiele znakomitych postaci, w tym Mikołaj Kopernik.
Jakie zabytki w Krakowie warto zwiedzić?
Na uwagę zasługuje ołtarz Wita Stwosza, który uznaje się za prawdziwe dzieło sztuki, został wyrzeźbiony w lipowym drewnie. Powstawał w latach 1477-1489 i prezentuje różne style i kolory, prezentuje się przepięknie. Ciekawym miejscem w stolicy Małopolski są Podziemia Rynku, w których odbywa się wystawa wykopalisk archeologicznych mających miejsce od 2005 do 2010 roku. Podczas prac znaleziona aż ponad 10 000 eksponatów, są one ściśle związane z handlem solą, miedzią oraz ołowiem. Ponadto odkryto przedmioty użytkowane przez mieszkańców Krakowa w starożytności, taka lekcja historii jest bardzo cenna. Będąc na Rynku Głównym trudno nie zauważyć okazałej wieży ratuszowej liczącej aż 70 metrów wysokości. Poszukując pamiątek dla bliskich powinno się skierować swoje kroki do Sukiennic – ogromnej hali targowej, którą rozbudowywano przez wiele lat. Przy okazji można udać się do jednego z wielu oddziałów Muzeum Narodowego. Chcąc poznać bliżej kulturę żydowską, można odwiedzić starą synagogę, powstałą około XV wieku, do czasów II Wojny Światowej stanowiła centralną świątynię. Natomiast od roku 1958 stanowi oddział wspomnianego wcześniej Muzeum Narodowego.