Wizyta u ortopedy. Kiedy jest konieczna?
Ortopeda to specjalista, o którym słyszał praktycznie każdy. Według większości pacjentów, jego głównym zadaniem jest leczenie urazów – złamań, zwichnięć i skręceń. Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej zakresowi specjalizacji z ortopedii, zdamy sobie sprawę, że nie są to jedyne problemy zdrowotne, w których rozwiązaniu może pomóc ortopeda! Sprawdźmy, kim właściwie jest lekarz tej specjalizacji i kiedy warto umówić się na konsultację w jego gabinecie.
Kim jest ortopeda? Czym się zajmuje?
Ortopedia to bardzo szeroka i złożona specjalizacja, którą większość ludzi kojarzy z leczeniem urazów w obrębie kończyn. I rzeczywiście, w gabinecie ortopedycznym najczęściej spotkać można pacjentów, którzy doznali złamań, skręceń i zwichnięć kończyn. W ich leczeniu wspiera ich ortopeda – lekarz, którego zakres specjalizacji dalece wykracza jednak poza samo leczenie urazów. Jest to bowiem specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnego rodzaju problemów zdrowotnych zlokalizowanych w obrębie układu ruchu.
Jest to bardzo złożony i skomplikowany układ w ciele człowieka, w którego skład wychodzi m. in. szkielet kostny, układ więzadłowo-stawowy i mięśniowy, a także związane z nimi nerwy, naczynia krwionośne i pozostałe tkanki. Ortopeda musi znać każdy z tych elementów i zapewnić pacjentom skuteczne leczenie problemów zdrowotnych występujących w ich obrębie.
Ortopeda w czasie swojej pracy skupia się na diagnostyce, leczeniu zachowawczym i operacyjnym różnego rodzaju schorzeń, zmian zwyrodnieniowych, wad wrodzonych i nabytych, a także urazów, deformacji, nowotworów, stanów zapalnych i infekcji zlokalizowanych w obrębie układu ruchu. Zakres ortopedii dodatkowo poszerza leczenie chorób o podłożu metabolicznym, genetycznym oraz powszechnie występujących we współczesnym świecie wad postawy.
Kiedy warto umówić się na konsultację ortopedyczną?
Ortopeda zajmuje się leczeniem pacjentów w każdym wieku. W jego gabinecie goszczą zarówno osoby dorosłe, w tym seniorzy, jak i dzieci. W noworodków lekarz ten sprawdza prawidłowe wykształcenie się narządów ruchu i przeprowadza badanie stawów biodrowych, u starszych dzieci i młodzieży kontroluje postawę i nadzoruje leczenie wad kręgosłupa. U osób starszych leczy natomiast m. in. dolegliwości związane ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów.
Do ortopedy należy zgłosić się jak najszybciej, podejrzewając u siebie złamanie, skręcenie lub zwichnięcie. Lekarz zbada pacjenta, wykona badanie obrazowe, nastawi uszkodzoną kończynę oraz zleci odpowiednie leczenie. Jego gabinet niezwłocznie powinny odwiedzić także osoby od dłuższego czasu cierpiące na dolegliwości bólowe. Ich odczuwanie zawsze jest sygnałem, że w organizmie coś przestało prawidłowo funkcjonować. Ortopeda pomoże w zlokalizowaniu źródła problemu oraz jego wyeliminowaniu.
Ortopedę warto także odwiedzić, jeśli dostrzegamy u siebie obniżenie siły mięśniowej, mamy problemy z ruchomością stawów lub odczuwamy mrowienie w obrębie dłoni lub palców. Do wizyty powinny skłaniać także obrzęki stawów, sztywność kończyn, przykurcze, problemy z utrzymaniem przedmiotów w dłoni oraz wszelkie niepokojące objawy ze strony układu ruchu. Więcej informacji czeka na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.