5 ciekawych atrakcji turystycznych w Krakowie

Podróż

22-10-2019

Kraków jest stolicą Małopolski. Znajduje się w południowej Polsce. Jest jednym z najstarszych polskich miast. To dawna stolica i prawdziwa perła w koronie. Leży nad brzegiem Wisły, zwanej Królową Polskich Rzek. Gości turystów z całego świata. Panuje tutaj wyjątkowa atmosfera. Inspiruje artystów i pisarzy. Oferuje bogate życie kulturalne i artystyczne. 

Rynek Główny w Krakowie

Jest po prostu ogromny. To w rzeczywistości najważniejszy średniowieczny rynek w Europie. Liczy 40 tysięcy metrów kwadratowych. Został zaprojektowany w 1257 roku. Uważany jest za centrum Krakowa. Ma ważne znaczenie historyczne, kulturowe i społeczne. Przez wieki handlowcy sprzedawali właśnie tutaj swoje towary. Był również świadkiem wielu wydarzeń, ceremonii i publicznych egzekucji.

Jest głównym miejscem spotkań, zarówno mieszkańców, jak i turystów. Cały dzień tętni życiem. Na Rynku Głównych znajdują się następujące atrakcje turystyczne: Sukiennice, Bazylika Mariacka, Wieża Ratuszowa i Kościół Św. Wojciecha.

 5 ciekawych atrakcji turystycznych w Krakowie

Zamek Królewski na Wawelu

Jest jednym z najpiękniejszych zabytków na świecie i kultowym symbolem Polski. Zamek Królewski jest pięknie zachowany. Koniecznie trzeba go zobaczyć. 

Podzielony jest na różne przestrzenie mieszkalne:

  • Wawel Zaginiony: znajduje się w piwnicy Zamku. Pokazuje, jak wzgórze i jego budynki ewoluowały w ciągu ostatniego tysiąca lat. Prezentuje przedmioty ze średniowiecza i pozostałości zamku gotyckiego.
  • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie: możesz tutaj zobaczyć cenne obrazy, XVI-wieczne włoskie meble, piękne gobeliny, sztukaterie i inne oryginalne elementy.
  • Prywatne Apartamenty Królewskie: znajdują się na pierwszym piętrze. Zamieszkiwane były przez króla oraz najbliższych członków rodziny.
  • Skarbiec i Zbrojownia Koronna: możesz tu zobaczyć olśniewającą biżuterię, kamienie szlachetne, zbrojownię, miecz koronacyjny Szczerbiec.
  • Sztuka orientalna: obejmuje dywany, gobeliny. 

Na stronie internetowej Karnet. krakow.pl znajduje się aktualna lista imprez w Krakowie. Jeśli jeszcze nie wiesz, gdzie wybrać się wieczorem, koniecznie zapoznaj się z ofertą.

Katedra na Wawelu

Uważana jest za duchowe centrum Polski. Jest ważnym symbolem historii kraju. XIV-wieczna Katedra Wawelska jest jednym z najważniejszych miast w Polsce. Znajduje się na Wzgórzu Wawelskim od ponad 1000 lat.

Od momentu powstania jest duchowym sanktuarium narodowym. Co ważne, to właśnie tutaj koronowani byli wszyscy polscy monarchowie. Na szczególną uwagę zasługuje Kaplica Zygmuntowska, Sarkofag Św. Stanisława, Krypta i Dzwon Króla Zygmunta.

Planty

To urocza zielona przestrzeń otaczająca Stare Miasto. Jest pełna zabytków. Pełni funkcję zielonych płuc miasta. To największy krakowski park o powierzchni 21 tysięcy metrów kwadratowych. Ma długość 8 km. Planty są podzielone na mniejsze ogrody. Znajdują się w nich piękne fontanny i pomniki.

 5 ciekawych atrakcji turystycznych w Krakowie

Bazylika Mariacka

Znajduje się na Rynku Głównym. Powstała w XIV wieku. Została zaprojektowana w stylu gotyckim. Ma imponującą fasadę otoczoną przez dwie dzwonnice różnej wielkości. Co godzinę z najwyższej wieży grany jest Hejnał Mariacki. We wnętrzu Kościoła Mariackiego znajduje się imponujący ołtarz wykonany przez Wita Stwosza.

Podobne artykuły