Jak działa laseroterapia?

Lifestyle

16-12-2020

Laseroterapia łagodzi ból i stan zapalny, które towarzyszą wielu schorzeniom. Wykorzystuje skupione światło do stymulacji procesu, zwanego fotobiomodulacją. Stanowi nieinwazyjną, niefarmakologiczną alternatywę dla uśmierzania bólu. Stosuje się ją w leczeniu ostrych i przewlekłych schorzeń oraz regeneracji po intensywnym wysiłku. Niekiedy korzysta się z niej przed i po operacją, by kontrolować ból i obrzęk. 

Ból i stan zapalny

Terapia laserowa wykorzystuje fotobiomodulację, podczas której fotony wnikają do tkanki i wchodzą w interakcję z kompleksem cytochromu C w mitochondriach. Ta interakcja wyzwala biologiczną kaskadę zdarzeń, pobudzając metabolizm komórkowy, a także łagodząc ból i stan zapalny. Co ważne, nie wywołuje przy tym skutków ubocznych. Należy również podkreślić, że pacjenci zgłaszają długotrwałą ulgę w bólu. Chociaż długość leczenia różni się w zależności od schorzenia, wiele osób odczuwa ulgę już po kilku zabiegach.

Skuteczność

Laseroterapia może złagodzić ból szyi, ramienia, łokci, stawów, pleców. Przynosi również ulgę w przypadku rwy kulszowej, artretyzmu, urazów sportowych, zapalenia powięzi podeszwy, urazów tkanek miękkich. Terapia laserowa pozwala Twojemu ciału wykorzystać własne zdolności lecznicze, wywołując szereg reakcji. Podczas zabiegu poczujesz kojące ciepło, które sygnalizuje początek 18-24-godzinnego procesu modulowanej aktywności komórkowej prowadzącej do zmniejszenia bólu i poprawy krążenia w leczonym obszarze. Większość pacjentów zgłasza poprawę już po 3-5 zabiegach.

Ile trwa zabieg?

Zazwyczaj zabiegi trwają 3-10 minut, w zależności od rozmiaru, głębokości i ostrości leczonej dolegliwości. Lasery wysokiej mocy są w stanie dostarczyć dużo energii w krótkim czasie, co pozwala na szybkie osiągnięcie dawek terapeutycznych. Większość specjalistów zaleca 2-3 zabiegi tygodniowo w początkowej fazie leczenia. Dzięki temu korzyści płynące z laseroterapii mogły się skumulować. Specjalista opracuje plan leczenia, biorąc pod uwagę Twój stan zdrowia. Zazwyczaj zaleci 6-12 zabiegów.

Jak działa laseroterapia?

Właściwości przeciwzapalne

Laser zmniejsza wrażliwość nerwów poprzez zmniejszenie stężenia bradykininy, czyli substancji chemicznej wywołującej ból. Normalizuje kanały jonowe i uwalnia endorfiny (naturalny środek przeciwbólowy). Ponadto laser zwiększa ATP (trifosforan adenozyny), która jest zmagazynowaną energią. W ten sposób przyspiesza procesy naprawcze komórki.

Laseroterapia rozszerza tętnice i żyły wokół urazu, ułatwiając usunięcie obumarłych komórek i dostarczanie składników odżywczych oraz tlenu. Zwiększa również aktywność białych komórek, dzięki czemu przyspiesza regenerację organizmu. 

Naprawa tkanek i wzrost komórek

Podczas zabiegu fotony światła wnikają głęboko w tkanki, przyspieszając rozmnażanie i wzrost komórek. Nowoczesne zabiegi laserem w Katowicach przyspieszają leczenie ścięgien, więzadeł, nerwów i mięśni. Światło lasera pobudza produkcję nowych naczyń włosowatych w uszkodzonej tkance, skracając czas gojenia. Może również ograniczyć tworzenie się tkanki bliznowatej w wyniku urazu, skaleczeń, zadrapań, oparzeń lub operacji. Lasery znajdują zastosowanie zarówno w fizjoterapii, jak i medycynie estetycznej.

Podobne artykuły