Jazda rowerem to nie tylko doskonały relaks, ale także sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i spalanie kalorii. Bardzo przydatnym akcesorium jest licznik rowerowy, który mierzy najważniejsze parametry podczas jazdy. Na czym polega jego działanie?
Działanie liczników rowerowych
W pierwszej kolejności do licznika należy wprowadzić informację o obwodzie koła. Następnie na szprychę zakłada się magnes, podczas gdy na widelcu musi znaleźć się czujnik. Ten ostatni musi zostać połączony z podstawką wyposażoną w licznik. W niektórych modelach niezbędny jest przewód łączący, w innych natomiast nie jest to konieczne. Produkt można najpierw sprawdzić, w sklepach dostępne są tanie modele – dla początkujących. Jeżeli się sprawdzi, wówczas inwestycja w droższy jest jak najbardziej uzasadniona. Najważniejsze w montażu licznika jest umieszczenie go w odległości maksymalnie kilku milimetrów od magnesu. Wysokość, na jakiej przymocuje się licznik nie ma natomiast większego znaczenia.
Wyznaczanie obwodu opony
Aby w sposób dokładny zmierzyć oponę, rower musi stać na płaskiej powierzchni. Pomiar musi być dokonany dokładnie i bez pośpiechu. W tym celu zaznacza się linię startu i wykonuje kreskę na dolnej części opony. W ten sposób musi być wykonany jeden pełen obrót koła. Zmierzenie przejechanego dystansu daje obwód koła roweru. Istnieje również możliwość zmierzenia średnicy koła, ale pozyskane wówczas dane mogą być niedokładne i obarczone znacznie większym błędem, niż w pierwszej metodzie. Oczywiście może dojść do sytuacji, gdy samodzielne zmierzenia koła jest niemożliwe. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi tabelka, natomiast tutaj również margines błędu jest dość duży. Na obwód składają się bowiem grubość bieżnika, jego wysokość oraz maksymalną wartość ciśnienia. Przy tych zmiennych, tabela może być mało precyzyjna. Poprawność wpisanego obrotu koła łatwo sprawdzić, wystarczy zainstalować rowerową aplikację i włączyć w smartfonie opcję GPS. Zasada ta zakłada porównanie odczytów z licznika oraz wspomnianej aplikacji.