Pierwsze spotkanie z narciarstwem

Sport

13-03-2020

Tak naprawdę nie ma sztywnej granicy wieku kiedy rozpocząć naukę jazdy na nartach. Każdy wiek jest odpowiedni, by rozpocząć swą przygodę z narciarstwem. Osoby, chcące nauczyć się tej umiejętności zastanawiają się czy pobierać nauki od profesjonalnych instruktorów czy zasięgnąć pomocy znajomych, jeżdżących na nartach. Każde z tych rozwiązań ma swoje pozytywne, jak i negatywne aspekty. Warto się nad nimi pochylić.

Narciarstwo z pokolenia na pokolenie

W wielu rodzinach był to sport, który zostawał powielony przez kolejnych członków rodziny. Rodzice uczyli dzieci, następnie oni przekazywali to własnym pociechom i odbywało się to w sposób dziedziczny z pokolenia na pokolenie.

Samodzielna nauka

Często o nauce jazdy na nartach mówi się, że jest to mało skomplikowana umiejętność. Wystarczy udać się na stok, wypożyczyć sprzęt i próbować zjeżdżać najpierw z delikatniejszych stoków. Mimo tego nie jest to takie optymistyczne, ponieważ często nabywając umiejętności na własną rękę można nabyć się nieodpowiednich nawyków, które później będą uniemożliwiały dalszemu rozwojowi, a często prowadzić może do różnych kontuzji. Osoba, która nie ma doświadczenia z regulacją wiązań czy doborem nart może doprowadzić do skręcenia kolana czy zerwania wiązadeł.

Pierwsze spotkanie z narciarstwem

Lekcje ze znajomym

Często aktywni narciarze wśród znajomych potrafią zachęcić do tego sportu, czego skutkiem jest wspólne spotkanie na stoku, pomoc przy doborze sprzętu, odpowiedniemu ich założeniu oraz udzieleniu kilku porad. Osoba aktywna ruchowo może sobie poradzić z tego typu wskazówkami, kilka razy upadnie, ale generalnie uda jej się dojechać do końca. Trzeba pamiętać o tym, że to, że któryś z naszych znajomych dobrze jeździ nie oznacza od razu, że dobrze potrafi przekazać tą wiedzę od strony metodologicznej.

Indywidualne lekcje z instruktorem

To najlepsza z możliwych opcji, jednak zarazem najdroższa. Udając się na prywatną lekcję mamy pewność, że instruktor w 100% poświęca swą uwagę osobie uczącej się. Doradzi w sprawie doboru sprzętu, nauczy jak wszystko prawidłowo zapinać i regulować oraz jak dokładnie wygląda sytuacja na stoku. Dzięki kilku lekcjom z dobrym instruktorem zimowe szaleństwo na stoku gwarantowane.

 

Podobne artykuły