Jak skutecznie schudnąć jeżdżąc na rowerze?

Lifestyle

27-10-2021

Jazda na rowerze jest przez wiele osób wybierana jako przyjemna aktywność fizyczna. Dla niektórych rower stał się codziennym środkiem transportu, inni traktują kolarstwo jako sport i z całym zaangażowaniem przeprowadzają częste treningi. Dla sporej grupy ludzi jazda na rowerze jest także sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów i zdobycie dobrej kondycji. Czy jeżdżąc na rowerze można skutecznie schudnąć?

Jak jazda na rowerze przekłada się na utratę wagi?

Przybieranie na wadze i chudnięcie opierają się na prostych zasadach. Jeżeli człowiek spali więcej kalorii, niż przyjmuje z pokarmem i napojami - straci na wadze. Jeżeli natomiast codzienna aktywność przekłada się na mniejszą liczbę spalonych kalorii, niż zjadamy - przybieramy na wadze. Jeden kilogram masy ciała dorosłego człowieka przekłada się mniej więcej na siedem tysięcy kalorii. Jeżeli natomiast chcielibyśmy obliczyć 7000kcal na jazdę na rowerze - trzeba wykonywać tę aktywność przez czternaście godzin. Nie zmieniając pozostałych czynników (ilość i rodzaj spożywanego jedzenia oraz pozostałe dzienne aktywności) oznacza to konieczność codziennej jazdy na rowerze przez godzinę w celu schudnięcia o 2 kg w ciągu miesiąca. Taka jazda jest natomiast niebezpieczna dla zdrowia odchudzającej się osoby - organizm potrzebuje co pewien czas odpoczynku od aktywności, aby nie nabawić się kondycji.

Jak skutecznie schudnąć jeżdżąc na rowerze?

Jak często jeździć na rowerze, żeby schudnąć?

Początkujący nie powinien wybierać tej aktywności fizycznej częściej niż dwa razy w tygodniu. Organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się i nabrać odpowiedniej kondycji. W inne dni warto spróbować innych ćwiczeń, w szczególności rozciągających. To świetne uzupełnienie rowerowego treningu. Wybierając się na rower należy skupić się na efektywnym spędzeniu czasu poświęconego na taką aktywność. Najlepsze efekty przynosi jazda na rowerze, na którą składają się interwały (wiele cykli na które składa się duży wysiłek, po którym kolarz może chwilę odpocząć)  i praca w tlenie. Warto połączyć te dwie metody dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów.

Trzeba wiedzieć, że wielomiesięczne wykonywanie podobnych ćwiczeń (np. jazdy na rowerze) może powodować pogorszenie się ich efektywności. Organizm człowieka przyzwyczaja się do danego typu wysiłku. Warto więc czasami urozmaicić swoje zajęcia odchudzające i wybrać inną aktywność - bieganie, siłownię lub basen. Pozwoli to na efektywne odchudzanie i kompleksową poprawę wyglądu wielu partii ciała.

Podobne artykuły