Okulary dla kierowców. Jakie szkła wybrać, aby bezpiecznie prowadzić auto?

Zdrowie

14-08-2019

Bezpieczeństwo podczas jazdy za kółkiem powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Osoby na co dzień noszące okulary szczególną uwagę powinny poświęcić wyborowi szkieł, których jakość oraz właściwości mogą mieć niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów dla kierowców?

Okulary dla kierowców – kto powinien w nie zainwestować?

Przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy każdy kandydat musi przejść obowiązkowe badanie wzroku u okulisty. Ma ono za zadanie stwierdzenie braku przeciwskazań do prowadzenia samochodu, gdyż wzrok jest najważniejszym zmysłem odpowiadającym za nasze bezpieczeństwo za kierownicą. Osoby, u których stwierdzona została wada wzroku, muszą podczas jazdy obowiązkowo nosić odpowiednie okulary korekcyjne. Za ich brak podczas kontroli grozi bowiem mandat do nawet 500 zł.

Nie każda wada wzroku może być korygowana za pomocą soczewek kontaktowych i w wielu przypadkach okulary są jednym rozwiązaniem, na które mogą zdecydować się kierowcy. Osoby, które otrzymały zalecenie jazdy samochodem w okularach muszą koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednie szkła korekcyjne, które będą nadawały się do prowadzenia auta. Warto bowiem wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje szkieł, z których korzystamy na co dzień, zapewnią nam bezpieczeństwo także na drodze. Jakie powinny być odpowiednie okulary dla kierowców?

Okulary dla kierowców. Jakie szkła wybrać, aby bezpiecznie prowadzić auto?

Okulary dla kierowców z powłoką antyrefleksyjną

Doskonałym wyborem dla osób prowadzących pojazdy będą okulary ze specjalną powłoką antyrefleksyjną. Jej zadaniem jest likwidowanie odblasków świetlnych oraz poprawa kontrastu widzenia w warunkach z dużą ilością światła słonecznego. Promienie słoneczne mają bowiem tendencję do odbijania się od drogi, wody oraz innych pojazdów, co może stwarzać niebezpieczeństwo nagłego oślepienia kierowcy i nieść za sobą poważne konsekwencje. Ważnym elementem jest także dobór odpowiednich oprawek, które powinny zapewniać szeroki kąt widzenia oraz wygodnie i stabilnie spoczywać na nosie.

Zawodowi kierowcy, którzy często prowadzą samochód także w nocy powinni natomiast zainwestować w zakup okularów z żółtymi lub pomarańczowymi szkłami przeznaczonymi do jazdy nocnej. Takie szkła blokują bowiem krótkie fale świetlne (niebieskie, fioletowe i czerwone) przepuszczając promienie żółte, pomarańczowe i fioletowe, co poprawia widoczność w słabych warunkach oświetleniowych oraz podnosi bezpieczeństwo jazdy autem w nocy.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców

Osoby z wadą wzroku do prowadzenia pojazdów mogą także sięgnąć po korekcyjne szkła przyciemniane, które zapewnią doskonałą jakość widzenia oraz dodatkowo ochronią ich oczy przed nadmiernym światłem słonecznym. Aby właściwie zabezpieczały nasze oczy, warto zainwestować w okulary dla kierowców z filtrem UV i zakupić je w sprawdzonym sklepie. Do prowadzenia samochodu najlepiej sprawdzą się szkła przeciwsłoneczne w kolorze brązowym, szarym lub czarnym posiadające zaciemnienie na poziomie 70-85%.

 

 

Podobne artykuły