Wpływ jodu na zdrowie

Zdrowie

05-07-2019

Najważniejsze właściwości jodu

Wszyscy doskonale wiedzą, że jod ma prozdrowotne właściwości, dlatego morze jest powszechnym kierunkiem urlopowym. Ten pierwiastek ma największy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy produkującej szereg istotnych hormonów. Niedobór jodu jest szybko odczuwalny przez człowieka i przybiera postać podwyższonego poziomu cholesterolu, depresję oraz niedoczynność tarczycy. Niekiedy objawia się ogólnym i długotrwałym zmęczeniem oraz negatywnym wpływem na kondycję paznokci i włosów. Jod jest równie potrzebny dla kobiet, które przygotowują się do roli matki. Jego właściwy poziom ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Generalnie człowiek nie ma dużego zapotrzebowania na pierwiastek, jednak nawet taka ilość jest trudna do uzyskania ze względu na ogólny niedobór w wodzie i powietrzu.

Wpływ jodu na zdrowie

Jak wygląda sytuacja z jodem w Polsce?

Na większej części terenu Polski zauważalny jest niedobór jodu. Dotyczy to zwłaszcza regionów południowych i wschodnich. W pasmach górskich nie ma go praktycznie wcale. Na szczęście równowaga jest zachowana, ponieważ nad naszym polskim morzem jod występuje w dużych ilościach. Dlatego jest to kierunek idealny dla kobiet ciężarnych i małych dzieci, które dość często chorują. Wielu lekarzy zaleca wyjazd nad Bałtyk, by uzupełnić niedoboru jodu. Pierwiastek znajduje się w wodzie morskiej oraz w powietrzu, z którego następnie opada na podłoże. Największe ilości jodu znajdują się w pobliżu morza, dlatego warto wybierać się regularnie na nadmorskie spacery o każdej porze dnia.

W jakich produktach znajduje się najwięcej jodu?

Spacery nad morzem mają zdecydowanie zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ale nie tylko one. Kąpiele w morskiej wodzie oraz spożywanie nadmorskich specjałów również pozwala na uzupełnienie zawartości jodu w ludzkim organizmie. Najbardziej bogate w niego są ryby, a szczególnie dorsze. Najlepszymi porami roku na wyjazd nad morze są zdecydowanie wiosna, jesień i zima. Najwięcej jodu znajduje się w powietrzu podczas wietrznej pogody, dzięki której powstają sztormy.

Podobne artykuły