Europejska strefa bez granic wewnętrznych nazwana strefą Schengen to bardzo ważny filar integracji europejskiej. Co zatem dobrze jest wiedzieć na jej temat? Jakie kraje do niej należą?
Strefa Schengen – podstawowe informacje
Strefa Schengen to taki obszar, na którym wewnętrzne granice można przekraczać bez kontroli paszportowych. Od roku 1995 obywatele państw członkowskich mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy krajami należącymi do UE. Ze swobody przemieszczania oprócz mieszkańców UE mogą korzystać także turyści i przedsiębiorcy. Warto zaznaczyć, ze do Strefy Schengen obecnie należy 26 krajów w tym aż 4 z poza UE. Kraje, które nie należą do UE, ale korzystają z dobrodziejstw strefy Schengen to: Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Islandia. Jeżeli zaś chodzi o kraje UE to do Schengen nalezą wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem: Chorwacji, Bułgarii, Rumunii i Cypru.
Co jeszcze dobrze jest wiedzieć na temat strefy Schengen?
Każdego dnia wewnętrzne granice UE przekraczane są przez niemal 3,5 miliona osób. Dzięki strefie Schengen państwa członkowskie nie ponoszą kosztów kontroli na granicach wewnętrznych. Jest, więc to naprawdę duża oszczędność. Strefa Schengen daje swobodę w przemieszczaniu się obywateli państw, które do niej należą. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia podróżowania, a także daje większe możliwości osobom, które chciałyby pracować lub studiować w innym państwie należącym do UE. W strefie Schengen dużą wagę przykłada się do wzmocnienia bezpieczeństwa jej zewnętrznych granic. Warto dodać, że w strefie Schengen obowiązuje także wspólna polityka wizowa dla obywateli państw z poza UE, którzy przybywają tu na krótkie pobyty. Jeżeli zaś chodzi o walkę z przestępczością to należy zaznaczyć, że kraje, które są członkami strefy Schengen w razie takie potrzeby łączą swoje siły przy współpracy policyjnej i sądowniczej. W strefie Schengen funkcjonuje specjalny System Informacyjny Schengen, który to jest na bieżąco usprawniany i ulepszany tak, aby poziom bezpieczeństwa wewnętrznego był na jak najwyższym poziomie.