Muzea Krakowa - najlepsze lekcje historii

Atrakcje

14-12-2021

Kraków ma niezwykle ciekawą historię, miasto jest przepiękne, dlatego tak chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Na uwagę zasługują między innymi muzea, wyprawa do nich to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu z towarzyszami podróży.

Muzea Krakowa - najlepsze lekcje historii

Muzea Krakowa, które powinno się odwiedzić

Na pierwszym miejscu znajduje się zdecydowanie Muzeum Narodowe, najbardziej rozpoznawalne w stolicy Małopolski. Funkcjonuje ono w Krakowie od 1879 roku, to właśnie w tym mieście znajduje się jego główny gmach. Ponadto, na terenie Polski działa pozostałych 10 oddziałów, które również zapraszają zwiedzających do podziwiania wyjątkowych dzieł sztuki. W przypadku siedziby, osoby zainteresowane mogą zobaczyć dwie stałe wystawy – Galerię „Broń i Barwa w Polsce” oraz Galerię Rzemiosła Artystycznego. Pierwsza z wymienionych obejmuje zbiór aż ponad 2000 militariów, które były wykorzystywane przez polskich żołnierzy w trakcie walk w okresie od średniowiecza do czasów II wojny światowej. Na drugiej wystawie każdy może zobaczyć tkaniny, meble, srebra oraz inne rzemieślnicze przedmioty w ilości ponad 4000 przedmiotów. Chcąc poświęcić czas na muzea Krakowa, warto udać się do Domu Józefa Mehoffera, twórcy działającego w epoce Młodej Polski. Wszelkie prace oraz wystrój ówczesnego miejsca zamieszkania artysty można zwiedzać dzięki wnukowi słynnego malarza. Poza obrazami przekazano znaczną większość przedmiotów codziennego użytku, natomiast w zakresie dzieł sztuki do dyspozycji zwiedzających pozostają między innymi „Dziwny ogród” i replika witrażu „Wiara, nadzieja, miłość”. Jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania Krakowa są Sukiennice, jednak nie każdy miał z pewnością okazję odkryć szlak znajdujący się w ich podziemiach. Interaktywne mapy, liczne tablice informacyjne i fragmenty dawnego wyglądu ulic sprawiają cudowne wrażenie i przywołują wspomnienia u starszego pokolenia. Zwiedzanie muzeum zlokalizowanego w podziemiach Rynku jest doskonałą rozrywką dla najmłodszego pokolenia, które interesuje się historią życia dawnych mieszkańców Krakowa.

Muzea Krakowa jako idealna lekcja historii

Lekcje historii nie muszą być nudne, najlepszym dowodem na słuszność tego stwierdzenia są muzea Krakowa, na przykład Farmacji. Odwiedzając to miejsce można poznać wszelkie zastosowania wosku w dawnych czasach, jakie właściwości lecznicze miało wino i wiele innych ciekawostek. Muzeum Farmacji powstało w XX wieku, konkretnie w latach 40., zajmuje aż pięć kondygnacji, dlatego ilość zgromadzonych eksponatów robi niemałe wrażenie na turystach. Każdy może zobaczyć, jak wyglądały przedmioty, których na co dzień używano w aptekach – aparaty destylacyjne, tygle, praski do wyciskania soków i olejków leczniczych. Uwagę zwracają również meble, w których przechowywano poszczególne medykamenty, zioła, napary. Wyjazd do Krakowa można zwieńczyć wizytą w Muzeum Pinballa, w których odnajdą się przede wszystkim osoby dorastające w latach 90., kiedy taka forma rozrywki znajdowała się wielu publicznych lokalach. To pewnego rodzaju podróż w czasie, muzea Krakowa mogą zapewnić mnóstwo pozytywnych wrażeń, wystarczy dobrze zaplanować cały pobyt.

Podobne artykuły