5 idealnych miejsc na wypoczynek

Atrakcje

26-09-2019

Być może słyszałeś, że odrobina stresu działa pozytywnie. Oczywiście, w odpowiedniej ilości ten przypływ adrenaliny zapewni Ci energię przez cały dzień, zwiększy wydajność w pracy i na treningu. Jednak chroniczny stres jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym demencji i chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego warto przynajmniej raz na jakiś czas pojechać w spokojne miejsce, by chwilę odpocząć.

Tatry

Masz dość zanieczyszczonego powietrza, korków i hałasów? Chcesz, chociaż na chwilę wyjechać z miasta, by odpocząć? Bukowina Tatrzańska, Poronin i Białka to tylko kilka miejsc, w których warto spędzić kilka dni. Możesz się tutaj wspaniale zrelaksować i cieszyć wspaniałą przyrodą.

Szlaki turystyczne wiją się wokół wzgórz i gór. Są miejsca, w których możesz być całkowicie sam, z dala od ludzi i cywilizacji. Jeśli wybierzesz się na bardziej uczęszczaną ścieżkę, zobaczysz, że wiele osób lubi być blisko natury. W pięknej Dolinie Kościeliskiej kryją się niesamowite jaskinie. Zwróć też uwagę na Morskie Oko i Sarnie Skały z widokiem na majestatyczny Giewont.

5 idealnych miejsc na wypoczynek

Bieszczady

To raj dla romantyków, miłośników przyrody i niespokojnych podróżników. Urokliwe zielone góry usiane są tradycyjnymi, drewnianymi kościołami. Bieszczady nadal stanowią jedno z najbardziej odosobnionych miejsc w Europie. Jedną z głównych atrakcji jest bieszczadzka kolejka leśna. Ponad 100-letnią ciuchcią możesz przejechać się o każdej porze roku. To unikat na skalę europejską. Cieszy się ogromną popularnością. 

Niezwykła przyroda i malownicze krajobrazy sprawiają, że Bieszczady są świetnym miejscem na urlop. Oferują malownicze widoki latem i jesienią, a zimą zapraszają wszystkich miłośników narciarstwa.

Słowiński Park Narodowy

Jeśli lubisz wydmy, koniecznie wybierz się do Słowińskiego Parku Narodowego. Swoją popularność zyskał przede wszystkim ze względu na egzotycznie wyglądające wydmy z pięknego, białego piasku. Pak znajduje się w centrum polskiego wybrzeża. Rozciąga się wzdłuż Bałtyku. Obejmuje imponujące Łebsko, trzecie co do wielkości jezioro w Polsce, a także fantastyczne plaże i cenne dla środowiska torfowiska. Żyją tutaj różne dzikie zwierzęta, takie jak kormorany, dziki i foki szare.

Jezioro Wigry

To malownicze jezioro w kształcie litery S leży wśród niewielkich, malowniczych wzgórz w północno-wschodniej Polsce w Wigierskim Parku Narodowym. Liczy 21,7 km kwadratowych powierzchni. Większość jego brzegów nigdy nie była przedmiotem zauważalnej interwencji człowieka. Wspaniała Puszcza Augustowska, ogromny kompleks dziewiczego lasu, otacza znaczną część jeziora. W tym regionie zamieszkują różne dzikie zwierzęta, w tym ryby, ptaki, łosie i niedźwiedzie.

5 idealnych miejsc na wypoczynek

Puszcza Białowieska

Prawdopodobnie ma 8000 lat. Jest ostatnią pozostałością potężnego lasu pierwotnego, który niegdyś obejmował wszystkie niziny Europy. Znajduje się zarówno na terenie Polski, jak i Białorusi. Polska część puszczy zajmuje około 630 kilometrów kwadratowych. Jest domem dla 26 gatunków drzew i 59 gatunków ssaków, w tym monumentalnego dębu Maciek i majestatycznego żubra. Prawie cała Puszcza Białowieska znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podobne artykuły