Jak wybrać dobry plecak turystyczny?

Lifestyle

09-04-2020

Wybór odpowiedniego plecaka turystycznego stanowi nie lada wyzwanie. Szczególnie wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę dostępnych opcji. Różnią się pojemnością, kolorem, wzorami, krojem i materiałem wykonania. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model.

Plecak na górską przejażdżkę

Kupując plecak turystyczny, zwróć uwagę nie tylko na jego pojemność, ale również konstrukcję i oferowane funkcje. Jeśli planujesz krótką, jednodniową wędrówkę, możesz poszukać małego, praktycznego i poręcznego modelu. Pamiętaj, że pogoda w górach gwałtownie się zmienia. Dlatego koniecznie włóż do plecaka kurtkę przeciwdeszczową, czapkę, rękawiczki i krem z wysokim filtrem. 

Sprawdź, czy dany model zapewnia dobry system wentylacji. Wówczas chroni przed nadmiernym poceniem. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy przygotowujesz się na intensywny, wytrzymałościowy wysiłek.

Jak wybrać dobry plecak turystyczny?

Małe, lekkie plecaki

Wygodne plecaki Salewa o pojemności 30 l lub mniejszej, sprawdzą się idealnie na krótkie, jednodniowe wypady. Poszczególne modele mogą się różnić budową. Jeśli chcesz wziąć ze sobą dużo drobiazgów, poszukaj plecaka z licznymi kieszeniami i przegródkami.  Pozwalają zachować porządek. Możesz oddzielnie zapakować akcesoria higieniczne, jedzenie, dokumenty, ubrania na zmianę, czy bieliznę. 

Sprawdź, czy dany model ma wewnętrzną dużą komorę i solidny pas biodrowy. Wtedy zmieścisz w nim nawet mały śpiwór. Niewielkie plecaki zwykle nie mają stelaża. W tym przypadku nie jest to jednak duży minus. Nie dźwigasz w nich przecież wielkich ciężarów. Wystarczy, że dobrze rozplanujesz bagaż. Wtedy plecak nie będzie Ci się wbijał w plecy.

Średnie plecaki turystyczne

Planujesz dłuższą, kilkudniową wycieczkę? Jeśli tak, zdecyduj się na plecak 35-50 l. Sprawdź, czy ma wewnętrzny stelaż i możliwość regulacji. Najbardziej uniwersalny jest model 40 l. Zwykle ma wszystkie niezbędne udogodnienia. 

Kupując plecak o średniej pojemności, zwróć uwagę na jego budowę. Powinien być lekki. Sprawdź też, czy ma solidne usztywnienia i pas biodrowy. Wtedy nie będzie powodował dyskomfortu w trakcie wycieczki.

Duże i pojemne plecaki

Jeśli przygotowujesz się na dłuższy wyjazd, poszukaj plecaka 60 l. Modele 80 l i 100 l zaliczane są do typowo wyprawowych. Natomiast plecaki 120 l sprawdzą się doskonale podczas długich, specjalistycznych wypraw. Powinny spełniać określone standardy. Muszą mieć system nośny z możliwością regulacji oraz szeroki, wytrzymały pas biodrowy. Mają odciążyć ramiona, ale jednocześnie nie nadwyrężać pleców.

Ta kategoria obejmuje też modele na kółkach. Co prawda nie nadają się na górską wyprawę, ale możesz je wybrać, gdy będziesz podróżować samolotem. 

Jak wybrać dobry plecak turystyczny?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Sprawdź, czy plecak ma jedną, czy dwie komory. Ile ma kieszeni? Czy posiada dodatkowe przegródki? Zwróć też uwagę na komin. Stanowi istotną, dodatkową przestrzeń. Możesz do niego zapakować przydatne drobiazgi. W naciąganej na niego klapie znajduje się zwykle praktyczna, wygodna kieszeń. Dobrze, jeśli możesz regulować lub odpiąć klapę. 

Dobry plecak jest wykonany z wytrzymałego materiału. Powinien być odporny na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Wtedy może Ci spokojnie służyć przez wiele lat.

Podobne artykuły