6 wyjątkowych miejsc w Polsce

Podróż

09-03-2020

“Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. To słynne przysłowie odnosi się do wielu z nas. Zamiast wyjeżdżać za granicę, warto zobaczyć wyjątkowe miejsca, które mamy na wyciągnięcie ręki. 

Zamek w Malborku

Zamek gotycki w Malborku to dawna twierdza krzyżacka zbudowana pod koniec XIII wieku. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta spektakularna forteca mieści się na wschodnim brzegu rzeki Nogat. 

Dziś ogromne muzeum prezentuje zbiory archeologiczne z wykopalisk, przedmioty wojskowe, obrazy, rzeźby, ceramikę, witraże i bursztyn. Kolekcja obejmuje ponad 700 sztuk bursztynu, bogate zbiory dokumentacji historycznej, współczesne książki i ryciny.

Dźwig Żuraw w Gdańsku

To symbol Gdańsku. Nadaje mu nadmorski charakter. Największy średniowieczny dźwig portowy w Europie pełnił trojaką funkcję. Służył jako brama miejska, umocnienia obronne i dźwig portowy. Obecnie jest to oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Oprócz samego mechanizmu można też tu zobaczyć wystawę przedstawiającą historię miasta od XVI do XVIII wieku, złote czasy handlu gdańskiego.

6 wyjątkowych miejsc w Polsce

Pałac w Wilanowie w Warszawie

Ten wspaniały pałac jest bezsprzecznie jednym z najsłynniejszych zabytków w stolicy. Doskonale łączy styl barokowy i neoklasycystyczny. Zbudowany w drugiej połowie XVII wieku pałac początkowo pełnił funkcję letniej rezydencji królewskiej Jana III Sobieskiego. Dekoracyjność zarówno elewacji, jak i luksusowych- niedawno odrestaurowanych- wnętrz w pełni odpowiada nienaruszonemu pięknu otaczającej przyrody.

Park w Wilanowie obejmuje kilka rodzajów ogrodów historycznych: barokowy, anglo-chiński, krajobrazowy i romantyczny ogród różany. W historycznej rezydencji można podziwiać bogatą kolekcję dzieł sztuki gromadzonych od ponad trzystu lat. Ponadto Muzeum oferuje wiele innych atrakcji: koncerty, spektakle teatralne, czasowe wystawy tematyczne, miejsca grup rekonstrukcji historycznej na dziedzińcu Pałacu w okresie letnim.

Zabytki w Krakowie

Jeśli interesujesz się historią, koniecznie zwróć uwagę na krakowskie zabytki. Jednym z nich jest Zamek Królewski na Wawelu. Został zbudowany na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Reprezentuje kilka stylów architektonicznych: średniowieczny, renesansowy i barok. W 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez wieki był rezydencją polskich królów.

Warto też przy okazji wspomnieć o innych wyjątkowych miejscach w Krakowie, takich jak Sukiennice, Rynek Podziemny, Kopiec Kościuszki, Rynek Główny, Kościół Mariacki, Planty i dzielnicę Kazimierz. Jeśli masz więcej czasu, koniecznie wybierz się do Kopalni Soli w Wieliczce oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Katedra Gnieźnieńska

Historia i charakter Gniezna są nierozerwalnie związane z jego katedrą, imponującą, gotycką budowlą z podwójną wieżą. Obecny kościół zbudowano po tym, jak Krzyżacy zniszczyli wcześniejszą romańską katedrę z 1331 roku.  Centralne miejsce zajmuje wyjątkowy srebrny sarkogaf Św. Wojciecha, który znajduje się w prezbiterium. 

6 wyjątkowych miejsc w Polsce

Klasztor na Jasnej Górze

W najstarszej części klasztoru, Kaplicy Matki Bożej, znajduje się słynna Czarna Madonna. Warto też zwrócić uwagę na ścianę z wotami przyniesionymi przez pielgrzymów. Do kaplicy przylega imponująca bazylika. Obecny kształt pochodzi z XVII wieku, a barokowe wnętrze zapiera dech w piersiach. 106-metrowa dzwonnica, najwyższa zabytkowa wieża kościelna w Polsce, oferuje wyjątkowy widok na kompleks klasztorny.

Podobne artykuły