Najciekawsze zabytki Małopolski

Atrakcje

01-10-2022

Każdy region Polski jest piękny i wart zwiedzenia. Na tej liście nie może zabraknąć Małopolski, gdzie znajduje się Zamek Kamieniec. Ma bardzo bogatą historię, której nie można nie znać. To miejsce odwiedzali królowie, został narysowany przez Jana Matejko. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej, a szczegóły znajdują się poniżej.

Piękno Małopolski

W Niedzicy można zwiedzić Zamek Dunajec w Niedzicy, który powstał rękoma Węgrów. Na miejsce można wybrać się statkiem, co znacząco podwyższa jakość podróży. Niestety początki Zamku w Niedzicy nie są dobrze znane, ale prawdopodobnie powstał on na początku XIV wieku. Pierwszą wzmiankę datuje się na 1325 rok. Kolejną atrakcją Małopolski jest Królewski Zamek w Czorsztynie, którego murowany odpowiednik zastąpił drewnianą budowlę w XIV wieku. Warto zwrócić uwagę na lokalizację zabytku, czyli tuż nad Dunajcem. Będąc w Małopolsce można również poznać bliżej historię tarnowskich Żydów, najbardziej kojarzą się z narodem Bima i ulica Żydowska. Przeszli oni bardzo dużo złego, podczas Potopu Szwedzkiego większość populacji Tarnowa zginęła. W XVIII wieku miały miejsce kolejne najazdy, podczas których spłonęły wszystkie domy żydowskie.

Najciekawsze zabytki Małopolski

Podróż po Małopolsce

Chcąc wybrać się na ciekawy spacer w Małopolsce, warto wybrać niewielkie miasteczko Biecz, zlokalizowane w powiecie gorlickim. Przez tamtejsze społeczeństwo nazywane jest małym Krakowem i perłą Podkarpacia. To właśnie między innymi w tym miejscu organizowany jest Festiwal Emanacje, za którego organizację odpowiedzialne jest Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Czas trwania wydarzenia obejmuje miesiące od lipca do września, podczas niego poszczególne części mają miejsce w różnych lokalizacjach Małopolski. Na Festiwalu promuje się młodych artystów, muzykę klasyczną i symfoniczną. Blisko Tarnowa można odwiedzić Muzeum Wincenta Witosa, a konkretnie w Wierzchosławicach. Był on trzykrotnym premierem Rzeczypospolitej, pierwszym wybranym spośród chłopstwa. Tak zwana Witosówka zaprasza do odwiedzin!

Podobne artykuły