Gogle narciarskie są ważnym elementem wyposażenia każdego narciarza. Ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru, ale również rodzaju szkieł. Przed zakupem warto sprawdzić różne rodzaje gogli oraz ich dodatkowe funkcje.
Jak odpowiednio dobrać gogle narciarskie?
Niezwykle istotne jest dobranie gogli do płci oraz wieku. Gogle męskie są nieco większe, a także odznaczają się dość dynamicznym oraz sportowym designem. Dla kobiet z kolei gogle narciarskie mają mniejszą oraz węższą ramę, dzięki czemu lepiej dopasowują się do mniejszej, damskiej twarzy. Można je spotkać w bardzo kobiecej oraz modnej kolorystyce. Dziecięce gogle mają bardziej podstawowe parametry technologiczne oraz są węższe. Posiadają miękki i bardziej elastyczny pasek z regulacją, który łatwiej dostosowuje się do głowy.
Gogle można spotkać w wersji z mniejszą ramą, które są odpowiednie dla kobiet oraz osób, które nie lubią mocno zasłaniać twarzy. Są również dużo płytsze, co nie zmienia ich parametrów ochronnych. Gogle ze średnią ramą mają średnią szerokość i wysokość i bardziej odpowiadają mężczyznom, podobnie jak gogle z dużą ramą, które bardziej wyróżniają się na stoku i zasłaniają większą część twarzy.
Dla osób noszących okulary korekcyjne przeznaczone są specjalne gogle narciarskie z możliwością dodatkowego mocowania soczewek optycznych. Jeśli jednak nie chcemy takiego rozwiązania, można wybrać gogle, które zmieszczą pod sobą okulary korekcyjne, bez obaw, że ulegną zniszczeniu. Gogle wraz z okularami powinny dobrze przylegać na nosie i czole, ale nie powodować zbytniego ucisku.
Cechy soczewek w goglach narciarskich
Bardzo istotne w goglach narciarskich są soczewki, które posiadają dodatkowe funkcjonalności. Pozwolą one na jeszcze bardziej bezpieczną, ale również komfortową aktywność na stoku. Bez względu na aurę będą chroniły nas przed promieniowaniem UV, ale również zapewnią nam bardzo dobre widzenie wszystkich szczegółów. Nowoczesne soczewki w goglach narciarskich powinny zawierać polaryzację, która zwiększa kontrast widzenia, a także likwiduje odblaski i zmniejsza intensywność światła, które odbija się od śniegu. Powłoka REVO z kolei daje nam dodatkową ochronę przeciwsłoneczną. Podobnie działa warstwa lustrzana, która zmniejsza ryzyko pojawienia się zaćmy, czy zapalenia spojówek. Bardzo potrzebna w goglach jest także powłoka Anti-Fog, która zapobiega parowaniu soczewek nawet w momencie, kiedy zdejmujemy gogle narciarskie na stoku. Warto dopłacić nieco do gogli i wybrać taki model, który zapewni nam odpowiedni kontrast oraz ostrość widzenia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko że stracimy orientację na stoku. Wybór soczewek z kątem widzenia 160 stopni będzie więc dobrym wyborem gogle narciarskie
Ciekawą i bardzo ułatwiającą nam widzenie technologią jest ChromaPop ™, która przekształca dwie długości światła, które mieszają kolory. Możemy zyskać znacznie lepszą rozdzielczość obrazu, a także zobaczyć więcej szczegółów. Gogle narciarskie z takim rodzaje soczewek dają nam komfort widzenia i brak rozmazanego obrazu, który bardzo przeszkadza podczas jazdy na nartach.