Co warto wiedzieć na temat rehabilitacji kręgosłupa w odcinku lędziowym?

Zdrowie

24-06-2021

Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa może w znaczącym stopniu utrudniać nam normalne funkcjonowanie. Warto, więc wiedzieć jak w takiej sytuacji możemy sobie pomóc. Skutecznym rozwiązaniem w tej kwestii może okazać się np. prawidłowo dobrana rehabilitacja kręgosłupa. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Skąd bierze się ból w odcinku lędźwiowym i jak można mu zapobiegać?

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może być spowodowany urazem, infekcją, zapaleniem lub też przeciążeniem kręgosłupa. Do bólu tego rodzaju może dojść także na skutek rozwoju choroby nowotworowej bądź ucisku rdzenia kręgowego. Dlatego też w przypadku takiego bólu niezwykle ważna jest szybka wizyta u lekarza, który postawi diagnozę i w razie potrzeby skieruje nas na zabiegi rehabilitacyjne. Należy również zaznaczyć, że niektórym rodzajom bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym można skutecznie zapobiegać. Jak tego dokonać? Trzeba zatroszczyć się zwłaszcza o to, aby zbytnio nie przeciążać kręgosłupa. Pamiętajmy, więc aby nie dźwigać nadmiernych ciężarów. Ważny jest również sam sposób podnoszenia ciężarów. Ma on, bowiem duży wpływ na stan naszego kręgosłupa. Ponadto pomocna w profilaktyce tego typu dolegliwości jest także odpowiednia dawka ruchu i prawidłowo dobrana gimnastyka.

Co warto wiedzieć na temat rehabilitacji kręgosłupa w odcinku lędziowym?

Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa w odcinku lędźwiowym? Z jakich zabiegów można skorzystać?

Rehabilitacja kręgosłupa w odcinku lędźwiowym polega na wykonywaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń. Przy czym ważne jest, aby takie ćwiczenia wykonywać pod kontrolą rehabilitanta. Do popularnych ćwiczeń tego typu możemy zaliczyć miedzy innymi ćwiczenia na piłce czy jazdę na rowerku stacjonarnym. Elementem rehabilitacji kręgosłupa są również masaże. Ponadto w dzisiejszych czasach wiele osób chętnie decyduje się także na rozwiązania z zakresu fizykoterapii. Mowa tu miedzy innymi o: elektroterapii, ultradźwiękach, polu magnetycznym czy krioterapii. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju zabiegi działają zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie, a wiec mogą w znaczący sposób podnieść jakość życia danej osoby.

Podobne artykuły