Jak przygotować się do wizyty u stomatologa?

Zdrowie

24-08-2022

Wiele osób bardzo obawia się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Tymczasem są one konieczne, jeżeli zależy nam na utrzymaniu zębów w zdrowiu i dobrej kondycji przez jak najdłuższy czas. Czasem też pojawiają się dolegliwości, których nie można się pozbyć bez pomocy dentysty. Jak zatem należycie przygotować się do takiej wizyty?

Higiena jamy ustnej to podstawa!

Niejedna osoba w związku z wizytą u dentysty przeżywa ogromny stres. Zamiast niepotrzebnie się denerwować, warto podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby tuż przed wizytą w gabinecie stomatologicznym zrezygnować z posiłków czy używania tytoniu. Bezwzględnie należy też zatroszczyć się o higienę jamy ustnej. Porządne wyszczotkowanie zębów i zastosowanie nici dentystycznej zapewni komfort nie tylko pacjentowi, ale również lekarzowi. Warto także wyczyścić język, do czego przyda się tylna strona szczoteczki. Na koniec jamę ustną trzeba przepłukać specjalnym płynem.

Jak przygotować się do wizyty u stomatologa?

Pamiętaj o dokumentach i niezbędnych dla lekarza informacjach!

Wybierając się do dentysty, dobrze jest mieć przy sobie dokument tożsamości. Jeśli ktoś odwiedza dany gabinet stomatologiczny po raz pierwszy lub jest to jego pierwsza wizyta u dentysty od dłuższego czasu, wówczas należy zabrać wszelaką dokumentację potwierdzającą leczenie chorób związanych z jamą ustną. Kobiety, które są w ciąży lub karmią piersią, muszą koniecznie o tym fakcie powiadomić lekarza. Podobnie jest w sytuacji, gdy ktoś jest przeziębiony lub przechodzi infekcję. Dentyście trzeba udzielić możliwie jak najdokładniejszych informacji dotyczących odczuwanych dolegliwości bólowych. Lekarz powinien ponadto wiedzieć, jakie leki zażywa pacjent, jakie przeszedł choroby i czy cierpi na jakieś przewlekłe choroby. Wszystko to ma na celu usprawnienie wizyty i zaoszczędzenie sobie niepotrzebnego stresu.

 Ważne jest nastawienie psychiczne!

Nastawienie psychiczne pacjenta podczas wizyty u dentysty odgrywa niezmiernie ważną rolę. Opłaca się myśleć pozytywnie i nie panikować. Trzeba uświadomić sobie, że dzięki nowoczesnym technikom i materiałom leczenie stomatologiczne przebiega obecnie sprawnie i jest nastawione na zredukowanie dyskomfortu odczuwanego przez pacjenta. Wiele zabiegów dentysta wykonuje w znieczuleniu miejscowym. Przy tej okazji trzeba przypomnieć o ważnej kwestii, jaką jest profilaktyka. Każdy powinien odwiedzać gabinet stomatologiczny systematycznie, a nie tylko wtedy, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe.

Wybierz odpowiedniego lekarza!

O skuteczności leczenia stomatologicznego decyduje szereg czynników. Jednym z tych najważniejszych jest wybór odpowiedniego dentysty. Musi być doświadczony lekarz, który nieustannie zdobywa wiedzę i podnosi kwalifikacje. Duże znaczenie ma również jego sposób podejścia do pacjentów. Dla osób odwiedzających gabinet stomatologiczny niezmiernie istotne jest to, aby uzyskać precyzyjne informacje dotyczące planowanego leczenia. Komunikacja odgrywa zatem w omawianym kontekście niebagatelną rolę.

Artykuł napisany we współpracy z dentysta Zielonki.

 

 

Podobne artykuły