Podróż do Chorwacji
Podróż | Beata Janiak | 05-07-2019

Podróż do Chorwacji

Kierunek: Chorwacja

Chorwacja jest jednym z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych. Wiele rodzin samodzielnie organizuje wyjazd dla wszystkich członków rodziny. Pojawia się wówczas dylemat: jaki środek transportu wybrać? Wybór pada zazwyczaj na własne auto lub podróż samolotem na chorwackie lotnisko. Podróż na własną rękę wymaga dobrego rozplanowani i jest to opcja dla rodzin, które nie mają małych dzieci. Podróż samochodem do Chorwacji zajmuje bardzo dużo, a dzieci nie powinny długo przebywać w fotelikach samochodowych. Ponadto tak długa trasa jest zbyt dużym obciążeniem dla jednego kierowcy, dlatego przydałoby się zastępstwo. Należy również przygotować się na duże natężenie ruchu przy kurortach, co prowadzi do powstawania korków przy przejściach granicznych. W przypadku podróży własnym autem, najlepiej wyjechać w środku tygodnia, a na pewno nie w weekend. Niezbędne jest również odpowiednie przygotowanie pojazdu do podróży poprzez zadbanie o najbardziej potrzebne wyposażenie oraz dokonanie przeglądu technicznego. Dzięki temu możliwa jest tańsza wymiana ewentualnie uszkodzonych części.

Jak wybrać właściwą trasę?

Wybór drogi przez autostrady ma swoje zalety i wady, tak samo jak drogi na skróty. W pierwszym przypadku należy liczyć się ze znacznie większymi kosztami, lecz jakość dróg jest nienaganna. Poza tym taką trasą znacznie szybciej dojeżdża się do miejsca docelowego. Decydując się natomiast na ominięcie autostrad należy uwzględnić znacznie gorszy stan dróg, mniejszą prędkość, korki uliczne oraz konieczność wynajęcia noclegu. W obu przypadkach jednak przydatna okazuje się nawigacja z wgranymi najnowszymi mapami. Podróżujący wybierają zazwyczaj jedną z trzech tras. Pierwsza wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię, druga przez Słowację i Węgry, a trzecia przez Niemcy i Austrię. Wybór konkretnej jest uzależniony od lokalizacji początkowej. Po wyborze jednej z tras, można zdecydować się na zakup pakietu winiet, które skutecznie obniżą koszt podróży. W każdym kraju obowiązują inne stawki.

Podróż do Chorwacji

Podróż samolotem

Korki uliczne oraz stan dróg przestaje mieć znaczenie w momencie wyboru podróży samolotem. Jest to największy i niezaprzeczalny atut tej alternatywy. Dodatkowo taka podróż trwa maksymalnie 2 godziny, a kolejną zaletą jest duży komfort podróżowania. Wadą takiego rozwiązania jest koszt, ponieważ przy większej ilości członków rodzinny, może to być znaczne nadszarpnięcie budżetu. Na szczęście istnieją promocje, z których warto skorzystać w przypadku, gdy taki środek lokomocji jest już dawno przegłosowany w domu. Oczywiście pod warunkiem, że celem podróży nie jest pole namiotowe. Wówczas nie jest to najlepszy pomysł. Dodatkową zniżkę można uzyskać, gdy dokonuje się rezerwacji na lot powrotny. Wybór linii lotniczych nie powinien stanowić problemu, ponieważ większość tych europejskich obsługuje cztery najbardziej popularne lotniska. Znajdują się one w Kastel, Zagrzebiu, Cilipi oraz w pobliżu Puli. W sieci można znaleźć wiele wskazówek, które pomogą w podjęciu decyzji odnośnie miejsca lądowania w Chorwacji.